"Bence yaşlanıp, iş işten geçmeden sevişmeye başlasan iyi edersin.." dedim ve bu sözümü yanlış anladılar. Öldürmeyin, yaşatın. Unutmayın! Yaşatmak, sevişmekle mümkün..Fakat kölelerin efendi olmak istediği dünyaya sevgi asla hakim olmayacaktır.

Anahtar kelimeler: Dinsizlik, Milletsizlik, Reggae, Seks, Mariuhana, Kardeşlik, John Lennon, Bisiklet, Tüm kötülüklerin anası kapitalizm, Dünya ve doğa herkese yeter, Ağaç katledenlerin yatacak yeri olmasın, Hayvanlar insanlardan daha çok yaşamayı hak ediyor, Dünya'da hala açlıktan ölen insanlar var, Eğer bir tanrı varsa o da insandır, Hırs iyi değildir, Günah işlediğini düşünüp tövbe edenler acayip mazoşist, Bu hayatın amacı tekamül ya peki anlamı? Bu yaşamın kıymetini bil ve bu yaşama anlam kat!

Orgazm Nasıl Gerçekleşir?

Üfüren: Erkek Adam on 8 Oca 2009 | 16:00

Orgazm sırasında hissedilenler

Kadının orgazmını daha iyi anlayabilmek için orgazmı dört aşamada incelemek uygun olur.
İlk aşama “uyarım”, sonraki “gerilim” ve en önemlisi de “doyum”. Bu olaylar sırasında üç önemli fizyolojik olay görülür. Genital organlarda kan toplanması, kaygan sıvı salgılanması ve adale kasılmaları.

Orgazm, cinselliğin güncelleşmesinden beri belki de üzerinde en çok konuşulan ve yazılan konulardan biri. Kadında ve erkekte orgazmın yaşanması, hissedilmesi durumdan duruma değişiklik gösterir. Kadın ve erkek bazen olağanüstü diye niteleyeceği bir orgazm yaşayabilir.


İnsan, ne yaparsa ne kadar doyumlu bir orgazma ulaşacağını hiçbir zaman önceden kestiremez. İyi bir orgazm için çiftin arasında yakınlık olması ve cinselliklerini yaşamaya önem vermeleri gerekir.
Orgazmla ilgili en önemli bilgi orgazmın öğrenilebilir olduğudur. Orgazm bir reflekstir ve özellikle kadınlar da bu refleksi yaşamayı öğrenebilirler. Daha doğru bir deyimle, bu istemli bir reflekstir, aynı idrar yapma ve dışkılama gibi öğrenilebilen bir reflekstir.
Özellikle kadınlarda klitoris sinir yapısı bakımından çok zengindir. Fakat her kadın her cinsel birleşmede orgazma ulaşamayabilir. Burada çiftler arasında genelde veya o birleşme sırasındaki dengenin ve iletişimin önemi büyüktür. Yoksa sadece jenital organların bir şeyler yapması, bir yerlere dokunması yetmemektedir. Eşler bütün bedensel ve cinsel benliklerini sonuna kadar karşılıklı verip alabilmelidirler.
Kadının yaşadığı orgazm
Kadının orgazmını daha iyi anlayabilmek için orgazmı dört aşamada incelemek uygun olur. Bunlar sırasıyla;
1- Uyarım, 2- Gerilim, 3- Doyum, 4- Gevşeme.
Bu olaylar sırasında üç önemli fizyolojik olay görülür. Genital organlarda kan toplanması, kaygan sıvı salgılanması ve adale kasılmaları.
1 Uyarım: Uyarım beyne gider. Beyinden kalkan ve omurilikten çıkan uyarı sonucu iç ve dış dudaklara kan gelir. Ve bu kısımların şişip renk değiştirmesine neden olur. Dış dudaklar yanlara doğru çekilerek dölyoluna girişi kolaylaştırır. Bu organlar dokunmaya,
cinsel uyarıma artık çok duyarlı bir hale gelmiştir. Memelerin uçları sertleşir ve memeler tümüyle büyür. Dölyolu duvarlarından kayganlaştırıcı bir sıvı salgılanır. Uyarımın arttığı bir sırada dölyatağı dikilir ve çadır fenomeni dediğimiz dölyolunun üst kısmının genişlemesi görülür.
2 Gerilim: Cinsel doyumdan başka bir şeyle artık kişinin pek ilgilenmediği, cinsel hazza ulaşmak için uğraşılan bir devredir gerilim. Çeşitli aşk oyunları ile fiziksel ve duygusal bütünleşmeye yönelinir. Dölyolunun 1/3′lük giriş kısmı gerilim sırasında penisi kavrayıcı bir şekilde daralır. Adaleler orgazm kasılmasına geçişe hazırdırlar. Eğer gerilim süresi ve niteliği kadının gereksinmesine uygun değilse kadın orgazma ulaşamayacaktır. Bu nedenle orgazma ulaşmak için kadının çaba göstermesi kendini tutup kasmaması gerekir.
3 Doyum (Orgazm): Gerilimin sonunda, kadın denetleyemediği ve denetlemek istemediği gerilimin kendini aştığını hisseder. Orta dereceli bir orgazmda kadın 3-5, kuvvetli bir orgazmda 8-12 kere kasılma hisseder. Başta karın bölgesi kasları olmak üzere hepsi kasılır. Makat çevresi adalelerinde de şiddetli kasılmalar olur. Bu kasılmalarda beyinden salgılanan oksitosin (oxytocin) ve prolaktin hormonunun etkisi olduğu son yıllarda ortaya konmuştur.
4 Gevşeme: Cinsel dürtü ve istekle doyuma ulaştıktan sonra bir gevşeme, rahatlama görülür.
Genital bölgelerdeki kasların ritmik bir şekilde kasılarak oluşturduğu yüksek basıncın ve gerilimin şiddetli ve hızlı bir şekilde boşalmasıdır.
Kadınlarda orgazm, klitorisin ya da diğer duyarlı bölgelerdeki basıncın, vücut gerilimini artırıp vajina, uteris ve rectumda kasılmalar yaratması, bu kasılmalar sırasında kalp ve kan basıncını artırmasıyla oluşur.
Orgazmın süresi gibi şiddeti de kişiden kişiye değişir. Kimilerinde aksırma, hıçkırık, ufak dalgalanma gibi hafif kimilerinde ise tüm vücudun ısınması ya da kişinin kendini kaybetmesine neden olacak şekilde şiddetli yaşanır. Aslında orgazmın kelimelerle anlatımı bayağı zordur. İşte size kadınların ağzından orgazma ait itiraflar:
“Tam orgazmdan önce, klitorisimde yanma, karıncalanma ve titreme duyarım. Vajinamda ani orgazmik bir alevlenme ve yanma olur. Sonra da kasılmalar hissederim…” P.K 28 yaşında
“Vajinamda ve klitoral bölgemde dayanılmaz bir karıncalanma, acı ve zevk olur. Aşırı derecede sıcak basar. Tüm kontrolümü kaybederim ve daha sonra müthiş bir rahatlama ve mutluluk duyarım.” S.Ö 29 yaşında
Orgazm cinsel birleşme sırasında ya da masturbasyon sırasında, penisle, parmakla, vibratörle ya da sadece sürtünmeyle oluşabilir. Ya da farklı zamanlarda aynı kişiyle yaşanılan orgazmlar da birbirinden farklı olabilir. Ancak bunların yanı sıra renkli bir cinsel yaşamı olmasına rağmen hayatlarında hiç orgazm olmamış kişiler de vardır.
“Kocam ön sevişmeyi çok kısa sürdürüp penetrasyona geçtiği için onunla sevişmekten hiç zevk almıyorum. Ancak bunu ona söylediğimde beni frijit olmakla suçlayıp başka birine ilgi duymasından korkuyorum. Evliliğimiz boyunca ona oyun oynadım ve onun kasıldığı anlarda ben de kasılıyormuşum gibi yaptım. Oysa bugüne kadar orgazmı hiç yaşamadım.” S.Ş. 46 yaşında
Orgazm olamayan ve bunu hiç yaşamamış kişilerin çoğu orgazm olamama sebebini eşlerinin kendilerini yeterince tatmin edememesine bağlıyor. Oysa bu kanı bir bakımdan doğruluk payı taşısa bile bir açıdan da yanlış. Çünkü kendi vücudunu tanımayan kadının, partnerinin istediği yerlere dokunmasına yardımcı olmadığı ihtimali çok yüksek.
Bunun için, kişinin kendi vücudu tanıması, masturbasyon yaparak hassas noktalarını öğrenmesi, bu konuda yazılmış kitapları okuması, cinsel sorunlarını paylaşan kadın gruplarına katılması farklı çözüm önerileridir.
Orgazm sonrası hissedilenler
Erkekler cinsel birleşmeden sonra uykulu ve sakin olup, fiziksel ve ruhsal açıdan uyarılma öncesindeki gibi durgunluk hisseder. Oysa bunun aksine orgazmdan sonra kadının uyarılma öncesi haline dönmesi çok daha fazla zaman alır. Orgazm olmuş bir kadın bu yatışma devresinde uzun ve derin bir zevk süresi geçirebilir. Hatta bu zevk süresinde yeniden sevişmek isteyen kadınların sayısı çok fazladır.
Düzenli olarak orgazm olabilen bir kadın ilk orgazmından sonra tekrar uyarılırsa, doyuma ulaşana kadar birçok defa orgazm olabilir. Erkeklerin kısa süre içinde ikinci bir orgazmı yaşayamamasına karşın kadın, klitorisi uyarıldığı takdirde birkaç dakika içinde 4-5 defa orgazm olabilir.
Dolayısıyla kadın ne kadar orgazm olursa, orgazmları da o kadar şiddetli olur ve bir o kadar daha orgazm olabilir. Kısacası fizyolojik olarak böyle bir olanağa sahip olan kadın, bu açıdan erkeği göre daha doyumsuzdur.
Kadınların orgazmdan sonraki yatışma süresinde hissettiklerine dair yaptıkları açıklamalar iki ana duygu halini ön plana çıkarıyor. Bazı kadınlar orgazmdan sonra sevecen, sevgi dolu olup sevgililerine daha fazla sokulmak ve yaklaşmak istiyor. Bu sebeple de saçlarının ya da bedenlerinin partnerleri tarafından okşanmasından büyük keyif alıyorlar.
“Yakınlaşma, rahatlama ve partnerime karşı aşırı bir sevgiyle doluyorum. Hatta bazen o kadar duygusal oluyorum ki ağlayacakmışım gibi hissediyorum kendimi.” T.K yaşında 33
“Orgazm olduktan sonra kendimi tıpkı bir çocuk gibi hissederim. Sevgilimin kollarının arasında yatar saçlarımı okşamasını beklerim. Sevgilimse benim orgazm sonrası duygusallaştığımı bildiğinden bana çok fazla ilgi gösterir. Her tarafımı okşayıp koklar. Bu yüzden ben içimdeki bu duygusallığı tatmin edebiliyorum.” S.Ö 22 yaşında
Kendilerini durgun ve duygusal hisseden kadınların yanı sıra kimileri de orgazm sonrası enerjik, canlı ve tamamen uyanmış hissediyor. Bu durumda da orgazmın ardından huzurlu bir uykuya dalmak isteyen erkekle kadın arasında uyumsuzluk ortaya çıkabiliyor.
“Orgazmdan hemen sonra kendimi müthiş enerji dolu, sağlıklı ve zinde hissederim. Şarkı söylemek, zıplamak, dans etmek gelir içimden. Ayrıca orgazmdan sonra dışarı çıktığımda çok daha güler yüzlü ve pozitif oluyorum.” T.Ç 29 yaşında
Uzmanlar, orgazm sonrası kadınlar arasındaki bu duygusal farklılığın nedenlerinin, cinsel ilişki sırasında kadının hareketliliğine ve cinselliğin yaşandığı sıklığa bağlıyor.
Etiketler:Sağlık, Seks, Sevgi,

19 yorum :

 1. orgazm olamıyorum. erkek arkadaşım prezervatif kullanıyor. etkisi olabilir mi

  YanıtlaSil
 2. bir kadının orgazm oluşu en az 20 dk sürede gerçekleşir demişsiniz . ben daha ön sevişmeye başlarken orgazm olabiliyorum . bunun süresi de neredeyse 3-5 dk . belki de daha kısa . yoksa ben orgazm olduğumu mu sanıyorum ya da erken boşalma mı oluyor bu tabi kadınlarda erken boşalma var mı bilemiyorum .. benim durumum nedir şimdi .

  YanıtlaSil
 3. ben orgazım olurken burnumun ucunda ve dudak çevrelerimde tatlı uyuşukluk sızlama oluyor bu normal mi?

  YanıtlaSil
 4. o ne ya adamı doktor sanıyosunuz

  YanıtlaSil
 5. orgazm beyinde bağlar ve beyinde biter. orgazm olamıyorsa bir kadın mutlaka problem vardır. ya kendisinde beyninde yani konsantrasyonunda ya erkekte ya sex de mutlaka bir sebep vardır. bastırılmış öfke nefret kin. şüphe.

  ben bile bazen sexde hoşlanmadığım bir tepki aldığımda veya hoşlanmadığım bir harekette veya bencilce olan davranışlarda olaydan kopuyorum. zevk alıyorum giriş çıkışta ama orgazm olmaya varamıyorum zorlasamda olmuyor. gerilimden doyuma geçemiyorsun. ve bu genelde partnerinle alakalı bir problemden kaynaklanıyor. çok kötü bişi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bazen de iyi bir sekste dahi orgazm olamama kadının kendisini ilişkide rahat hissetmemesinden kaynaklanır..erkeğin yanında rahat olması gerekir..

   Sil
  2. yahu hangi turk kadını nerde rahat ki????

   olanlar bile an gelio ortamdaki herhangi bişiyden sıcaklıktan vs etkileniosun. sonuç gene aynı beyin beyin beyin.

   Sil
  3. hayatı relax olan kadınlar var. hiç bir şeyden etkilenmiyorlar. çok çekici..

   Sil
  4. orgazm beyinde başlayıp beyinde bitmez
   omurgalarla ilgili bir eylemdir...

   Sil
 6. anlatamadım sanırım hayatın relax olsada bazen uçan sinekten etkileniosun diyorum. artı onların ozaman ne farkı var şişme bebekten !!!!

  YanıtlaSil
 7. merhaba,
  öncelikle blogun nefis olduğunu söylemek isterim. henüz keşfettim sayılır ve birçok yazınızı severek okudum, oldukça keyif aldım. özellikle bu başlık altına bir şeyler karalamak istedim. kendi problemime değineceğim. bu konuda fikir alışverişi yapmayı seviyorum.

  yaklaşık iki senedir aktif bir cinsel hayatım var. sorunun en temeline inecek olursak; orgazm olamıyorum. ilk etapta durumun partnerimle ilgili olacağını düşünmüştüm ama daha sonra başka partnerlerim de olunca sorunun tamamen benimle ilgili olduğunu saptadım.

  psikolojik destek alıyorum ama sorun tamamen beynimin içinde olduğundan pek bir katkısı olmuyor. fizyolojik olarak hiçbir sorun yok. sadece beynimin çalışma sistemi, o ana engel oluyor. hoş, bana göre bedenimde nüfuz edilmesi gereken noktalar hep boş kalıyor gibi ya, neyse. jinekologum ise bunun tamamen psikolojik olduğunu savunuyor.

  yapı olarak inanılmaz şehvet dolu ve libidosu yüksek bir kadınım. hatta çoğu zaman erkek arkadaşlarım "doyumsuz" ilan eder beni. bunu biraz da hiç tadamamış olduğum orgazma bağlıyorum. suratına her baktığımda altında olmak için kudurduğum, tek bakışıyla ıslandığım bir sevgilim olmuştu. o epey ilgilendi bu konuyla. çünkü onun zevk aldığı nokta, benim kendimi keşfetmemden geçiyordu. yine de başarılı olamadık.

  ekstrem şeyler gerekiyor biraz da. teslimiyeti seviyorum. karşımda gerçekten ruhumu kıskıvrak ele geçirmiş ve penetrasyona dahi gerek duymadan, tek bir bakışıyla ona ait olduğumu hissettirmesi gerekiyor. (soft-bdsm) buna pek rastlamadım. odaklanamıyorum. kafamda çeşitli parametreler dolanıyor. bir de her birleşme sırasında en az 2-3 kere lavabo ihtiyacım oluyor. o an bırakmak zorunda hissediyorum çünkü içimde devam etmemi sağlayacak bir dürtü olmuyor. terapistim bu durumu da devam edersem squirt boşalma ihtimalim olabileceğine yoruyor. bir yerde mantıklı geldi çünkü normal idrarıma nazaran daha farklı bir sıvıyla karşılaşıyorum ve oldukça sert akıyor. bu konuda kendimi hiç keşfedemiyorum, bir fikir edinemiyorum. elimde de olmuyor doğruyu göstermek...

  ayrıca sorunun partnerimden yana olduğunu düşündüğüm bir zaman diliminde, hemcinsimle de birlikte oldum belki tanıyamadığım vücudumu bir başka kadın tanır diye ama, nafile...

  görüşlerinizi bekliyorum.
  sevgiler,

  YanıtlaSil
 8. Kadın orgazmı çok karmaşık bir yapıya sahiptir. Çözümlenebilmesi güçtür, tecrübesi uzun zaman alır. Ve en iyi çözümü kişi kendisi bulacaktır. Cinsellik konusunda şehvetli ve tutkulu olmana bakılacak olursa fiziksel olarak kendine güvenin olduğu ortada. Orgazm için gerekli olan birinci şart yerine gelmiş. Bir diğer husus ise ne yaşadığının farkında olma. İlişki sırasında idrarının bastırması da aslında senin orgazm yaşadığını ortaya koyan belirtilerden biri. Diyeceksin ki "orgazm orgazm" diye abarttıkları bu muydu? Orgazmın şiddeti de kişiden kişiye değişir. Fiziksel olarak boşalıyorsun lakin ruhsal boyuta geçemiyorsun. Bu arada kadın orgazmı daha çok ruhsal boyutta yaşanıyor. Tabi ki bu boyuta geçmek için fiziksel uyarılmaların da şiddeti çok önemlidir. Aslında cümlelerinize bakınca sorunu da kendiniz çözümlemişsiniz: "Karşımda gerçekten ruhumu kıskıvrak ele geçirmiş ve penetrasyona dahi gerek duymadan, tek bir bakışıyla ona ait olduğumu hissettirmesi gerekiyor." demişsiniz. Demek ki hala böyle biri karşınıza çıkmış değil. Ayrıca Bdsm kültüründe "slave" karakterinde olduğunuz ortada. Dolayısıyla bunu tamamiyle hissedebileceğiniz bir partnere ihtiyacınız var. Partnerleriniz bu konudaki etkisi sonradan azalıyorsa doğru kişide değilsiniz demektir.

  Bana kalırsa kendinizi rahat bırakın. Orgazm olmak amacıyla ilişkiye girmeyin. Kiminle yatağa giriyorsanız sadece ona odaklanın ve ona ait olduğunuzu hissetmeye çalışın. Zaten sonrasında mutlaka keşfetmek istediğiniz o şeye ulaşırsınız. Ama ona ulaşmak için yatağa girmeyin.

  Saygılar.

  YanıtlaSil
 9. yorumunuz için teşekkür ederim.
  ilişki esnasında engel olamadığım bir bacak titremem oluyor. kısmen ıslanıyorum da. bunu sürekli "boşalıyorsun ama farkında değilsin" temasında değerlendiren partnerlerim oluyordu.

  biriyle ilk kez birlikte olduğumda beni heyecanlandırdığı ve onu keşfetmeyi istediğimden keyif alıyorum. ancak tekrar bir araya geldiğimizde ilki kadar istekli olmuyorum. yeni bir vücuda karşı isteğim de, şehvetim de sabit. ancak dediğim gibi seviştiğimle ikinci kez beraber olamıyorum. (aşık olduğum kişi dışında) mevcut sevdiğiniz biri varken de hükmü sürüyor aynı şekilde. bu yüzden kısa süreli ilişkiler yaşıyorum ve ruhuma iyi gelmiyor. zedeleniyor gibi hissediyorum.

  hiçbir zaman sevişmiş olmak için kimseyle beraber olmadım. partner seçimi konusunda özenli olduğumdan, ekseriyetle "boşalmaya" endeksli kişiler hiç olmadı. bunun rahatlığıyla zevk almadığımı hisseden partnerim "tenine dokunmak doyuruyor ruhumu. yaşadığım en uzun ve en keyifli şey seninle aramdaki zihin orgazmı" gibi cümleler sıralardı. bunlar daha çok kamçılıyor beni. sanırım belirttiğiniz gibi kadın orgazmının ruhsal boyutta yaşandığına dair en büyük ispat bu. teşekkür ederim tekrar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bu bacak titremesi büyük ihtimal orgazmın işareti olabilir. ama bu titreme acılı ise yeterli ıslaklık sağlanamamış olabilir. ikinci parafgrafta dile getirdiğiniz cümleler ise gayet normal tepkiler. sapiosexual olabilirsiniz ayrıca. bir de burcunuz kova mı?

   Sil
 10. acı hissi eskiden vardı. kendimi ilişkiye hazır hissetmediğimden disparoni yaşıyordum ancak bunu zamanla atlattım. yalnızca o gece defalarca ilişkiye girdiysem bir müddet yanma hissi oluyor. burcum boğa, yükselenim de oğlak. sapiosexual olabilmem konusunda da hiçbir fikrim yok.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Disparoniyi atlatmanız aceleci partnerleriniz açısından sevindirici. Size acısız ilişki sağlıyor bu. Ruhsal olarak sizi çevreleyen güven veren bir partner ihtiyacınız var. Fiziksel olarak tüm organlarınız sağlıklı.

   Sil
 11. Yanıtlar
  1. evet. tabi sapyoseksüel deyince akla gelenlerdensin..

   Sil
 12. ben de böyle düşünüyorum ancak bunun ruhsal boyutuna erişebilmek konusunda problemlerim var kısaca. bu da partner temelli bir sorun neticede.

  çok teşekkür ederim. güzel bir dialog oldu benim için.

  sevgiyle kalın,
  A.

  YanıtlaSil

yorumlarınız 'abazanlar üst kurulu'nda onaylandıktan sonra yayınlanacaktır. ayrıca yorum yazdıktan sonra takip etmek için 'e-posta yoluyla abone ol' bağlantısına tıklayacaksın.