"Bence yaşlanıp, iş işten geçmeden sevişmeye başlasan iyi edersin.." dedim ve bu sözümü yanlış anladılar. Öldürmeyin, yaşatın. Unutmayın! Yaşatmak, sevişmekle mümkün..Fakat kölelerin efendi olmak istediği dünyaya sevgi asla hakim olmayacaktır.

Anahtar kelimeler: Dinsizlik, Milletsizlik, Reggae, Seks, Mariuhana, Kardeşlik, John Lennon, Bisiklet, Tüm kötülüklerin anası kapitalizm, Dünya ve doğa herkese yeter, Ağaç katledenlerin yatacak yeri olmasın, Hayvanlar insanlardan daha çok yaşamayı hak ediyor, Dünya'da hala açlıktan ölen insanlar var, Eğer bir tanrı varsa o da insandır, Hırs iyi değildir, Günah işlediğini düşünüp tövbe edenler acayip mazoşist, Bu hayatın amacı tekamül ya peki anlamı? Bu yaşamın kıymetini bil ve bu yaşama anlam kat!

Kezban kime denir?

Üfüren: Erkan Aka on 4 Tem 2012 | 01:23

Son zamanlarda revaçta olan kezban deyimi hakkında ayrıntılı bilgi vermeye çalışalım. "Kezban" köken olarak 'Keziban' dan türemiş olup Kur'an'da geçen bir isimdir. Kelime anlamı olarak bir bölgeyi yöneten kadın ve evine/eşine bağlı kadın anlamına gelir. Amma velakin Türkiye'de öyle bir kız kesimi var ki (biz onlara kız diyoruz çünkü onların geneli bakiredir) bu güzel ismi kullanım amacından saptıran bir kesim olmuştur. Adı Keziban olanlar için şimdiden af dileyerek 'ülkemizde kimlere kezban denir' tanımlamaya çalışalım..


1. Ailesinin cinsel baskıları altında yetişmiş olanları çevresindeki her erkek canlının kendisini sikmek için sıraya girdiğini düşünür. Haliyle aklı hep cinselliktedir. Sürekli seks düşünür ama yapmaz. Bazen arada kafasını çalıştıranlar olup dişiliğini kullanır ve ve erkekleri etki altına almaya çalışır yemeyince de kıçının üstüne oturur.


2. Trip atma konusunda fazlaca usta olup olur olmaz yerde can sıkıntısı yapmaya ve huzursuzluk çıkarmaya meyilli olurlar.

3. Eğer bir kaç erkek arkadaşı ortam görsün diye türlü türlü sıkıntılara katlanıp kezbanı gezdirmeye çıkarmışlarsa ve kezban bu erkek grubundaki kimseden etkilenmemişse saygısızlığı had safhaya çıkarıp geceyi erkek arkadaşlarının burnundan getirir.  Eğer ortamda amının suyunu akıtan erkek varsa tarzının dışına çıkarak kendini beğendirmek için türlü şaklabanlıklar yapar. Rock'çı olduğu halde gider Türkü Bar'da türkü dinler, tekiladan şaşmıyorsa rakı içer, Teoman'dan nefret ediyorsa birden Teomancı kesilir, Bob Marley dinler.. Kendini marjinal göstermek için dokuz takla atar, o an hoşunuza ne gidiyorsa o da onu seviyordur..

4. Bir kere kesinlikle sevgilisiyle çekildiği fotoğraflarını facebook profiline koyacaktır. Tamam koy! Koyma demedik ama bütün özelini de taşıma!

5. İstediği erkek modelinin zengin, yakışıklı, eğitimli, etkileyici, eğlenceli, kültürlü v.s v.s olmasını isterken kendisi kilolu, sivilceli, okumuş cahil, iki kelimeyi bir araya getiremeyen, sıkıcı ve tripkoliktir. (1.55 boya sahipken 1.90'lık albatrosları arzulamaları) Neyin kafasını yaşıyorlar anlamış değiliz.

6. Bir mekana girerken kendisine  önden yol veren, masaya otururken sandalyesini açan erkeği pasif, sokakta elinden kaçırıyormuş gibi sıkıca tutup önden kasıla kasıla yürüyen erkeği de harbi erkek görürler.


7. Bir erkeği etkilemek için her türlü yolu denerler. Sonra da o erkek dönüp karşılık verince bıçak gibi kesilirler, köşe bucak kaçarlar. Bir erkekle arkadaş ve sevgili olma mesafesini tutturamazlar. Bu yüzden ne seviyeli erkek arkadaşları vardır ne de stabil sevgilileri.


8. Aşk birlikteliği isterler ama mantık evliliği yaparlar. 


9. Bir işi kendileri halledebilecek zeka seviyesine sahiplerken karşı cinsten o işi yapmasını beklerler. Bu davranış role-playing olarak yapıldığında çok zevkli eylem iken karşı tarafı etkilemeye çalışmak için yapıldığında kezbanlık oluyor maalesef.


10. Bir konu hakkında bilgi sahibi değilken ateşli bir şekilde onu tartışmaya geçerler. Bunu henüz İsveçli bilim adamları bile çözebilmiş değil.


11. Etkilendiği bir erkekle yatmak için yanıp tutuşurken bir o kadar da yapmamak için köşe bucak kaçarlar. Elbette sadece cinsel anlamda kendisini ön plana atmamak için geri çekilen kadınlara sözümüz yok. Ama bizim kezbanlar içlerinde şehvet ile yanıp tutuşurken hanım hanım gözükmeyi de aynı anda becerirler.


12.Nerede nasıl hareket edeceğini kestiremediğinizden diken üstünde oturursunuz. Ne zaman güleceği, sevineceği, ağlayacağı belli değildir. Ayrıca bir çoğunda obsesif kompülsif bozukluk vardır ve farkında değillerdir. 


13. Eleştirmeyi ve dedikoduyu severler ama eleştiriyi kaldıramazlar. Eğer bir kezban eleştiriyi kaldırabilmişse sizi siklemiyordur. Orası da ayrı bir vahamettir. 


14. Bazısı da  yakışıklı istemez erkeğin döşünde kılı olanını, göbeklisini, kelini, maçosunu, ağzı pisini sever ki kendisi güzel ve hanım gözüksün yanında. Güzeli güzel yapanın çirkin olduğu gerçeğinin farkında oldukları için takdir edilesi bir düşünce yapıları vardır. 


15. Amı haricindeki her deliğinin sikilmesinden zevk alırlar. Göt deliği, gırtlak boşluğu, kulak ve burun delikleri haz bölgeleridir. Ve böylece rahat rahat  mantık evliliği yaptıkları, karısını bakire zanneden gerzek kocalarla gerdeğe girerler. 


16. Aynı anda rockçı, muhafazakar, feminist, faşist, homofobik, oportünist, aseksüel ve çevreci  olmayı nasıl becerebildiklerini İngiliz psikologlar halen araştırmaktalar. Bir de aklıma gelmişken Elif Şafak' ın Aşk kitabı'nda 263'ten itibaren şu tanımlamalar geçer:


Yirmi yaşımda hayatımı tümden değiştirecek iki şeyle karşılaştım. Birincisi profesyonel fotoğraf makinesiydi. Fotoğrafçılık kursuna kaydol-dum, ilk başta hobi olarak başlayan bu uğraşın ömür boyu süren bir tutku olacağını bilmiyordum.İkincisi, bir kadınla tanıştım. Arkadaşlarıyla Avrupa'yı gezen ve "tesadüfen" köyümüze uğrayan Hollandalı bir kadın. Margot'du adı.Benden sekiz yaş büyüktü; çok güzeldi, uzunboylu, alımlı, başına buyruktu. Bohem, idealist, radikal, entelektüel, biseksüel, solcu, özgürlükçü, yeşil-anarşist, çokkültürlülük yanlısı, azınlık ve insan hakları savunucusu, ekofeminist... Margot'u anlatan kavramların çoğunun anlamını bile bilmiyordum. Ama bir tek şeyin farkındaydım: 0 bir Sarkaç Kadındı. Bir bakmışsın son derece mutlu ve delidolu, içinde buram buram yaşam sevinciyle fikirler, projeler peşinde koşuyor. Bir bakmışsın omuzları çökmüş, gözlerinin feri sönmüş. Ruh hâlini önceden kestirmek imkânsızdı. "Burjuva konforununikiyüzlülüğü" dediği hâkim yaşam tarzına ezelden kızgındı. Her şeyi en ufak ayrıntısına kadar sorgulamaktan, eleştirmekten kaçınmazdı. Benim gibi sakin ve temkinli birinin nasıl olup da Margot gibi çılgın bir kadın karşısında paniğe kapılıp kaçmadığı muammadır. Hâlâ anlayamam. Ama kaçmadım. Aksine, kendimi Margot'nun canlı kişiliği-nin girdabına bıraktım. Hiç düşünmeden... Âşık olmuştum.Tuhaf bir kimyası vardı Margot'un. Devrimci ve yaratıcı fikirler, sivri eleştirilerle doluydu; cesur, bağımsız ve asiydi. Ama aynı zamanda kristal bir çiçek gibi narindi. Bir bakmışsın olmadık bir sözden incinmiş, kırılmış. Kendi kendime söz verdim: Onu dış dünyanın hoyratlığından da, kendi içindeki yıkıcı damardan da koruyacaktım.Acaba benim sevdiğim kadar o da beni sevdi mi? Sanmıyorum Ella. Bana sadık olduğunu da sanmıyorum. Ama biliyorum ki o da hiç kimseyi sevmediğikadar, hatta kendi kendini şaşırtıp ürkütecek kadar çok sevdi beni. Kendince, kadrince, yapabil-diğince...Gördün mü kezbancım. Sen yapınca olmuyor ama Margot yapınca aşık olunası kadın oluyor maalesef. Elin hatunu sahip olduğu özellikleri ve tutarlılığı sayesinde özgün bir profil çiziyor böylesi bir kadının sağı solu belli olmasa da olur canım.

17. Mini etek giydikleri zaman bacaklarına kimse bakmadığı halde triplere girip tecavüze uğruyormuş hissine kapılırlar. Biri el atmalı bu konuya da..

18. İlgi gösterince şımarıp trip olarak karşılık verirler. İlgisiz kalınca da köpek olup sahiplik etmenizi beklerler.

Her neyse..

Kezbanların ortaya çıkmasındaki en büyük faktör tabi ki Anadolu kültürünü asimile eden İslam(Arap) kültürüdür. Öyle ki bu durum toplumları baskı altına almış, doğu-batı arasında sıkışıp kalmış bu acı dolu neslin zuhur etmesine sebep olmuştur.


Not: Bu yazımda kesinlikle bir cinsiyetçilik ayrımı yapma amacı gütmediğimi peşinen belirtirim. Ve her kadın "kezban" değildir elbette. Bu tanımlamanın kullanılmasından bile çok rahatsız oluyorum, günlük hayatta kullanmamayı tercih ederim ki bir erkek çok sık bu ismi kullanıyorsa onun özgüveninden de şüphe ederim ama bu sıfatın tanımlaması yapılmalıydı. Bana göre de budur. Ya size göre?

Etiketler: kezban, keziban, isim anlamı, sıfat anlamı, türk kızı, 

17 yorum :

 1. Erkek Adam;

  Öncelikle, yazın geneli itibariyle çok eğlenceli =) Ayrıca tespitler çok detaylı, arkasında acı tecrübeler var gibi görünüyor :S

  6. maddedeki hadise, daha önce yanılmıyorsam bir yazıma yaptığın yorumda dert yandığın şey. kabalık, maçoluk ve talepkar olmanı bekliyorlar demiştin. evet gerçekten de dediğin gibi, onların algısına bu yerleştirilmiş maalesef..

  13. madde: "o da ayrı bir vahamettir." =D

  bu arada kitaptaki Margot'yu senden detaylı okuyunca hatırladım.. bahsettiğin ayrım; birdenbire çok yönlü olmaya çalışmak değil, bir dünya görüşü, hayata bakış açısının yavaş yavaş oturmasıyla beraber kendiliğinden edinilen özellikler olmalı..

  Anadolu kültürünü asimile eden islam kültürünün bu konuda etkisi olduğundan ben de şahsen şüphe duymuyorum. bununla beraber doğu-batı sıkışmışlığı elbette. mesela mini etek? batıda. hemen alalım onu, moderniz biz. namus? doğuda. bizi her an sikmek isteyen(!) erkeklerden sakınırız, ilişki günah.

  dolayısıyla tam da dediğin gibi, kimse bakmadığı halde triplere girerler. hakikaten sinirsel bozukluk söz konusu..

  15. madde de ayrıca çok eğlenceli =D ve bir yandan da acı elbette.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben İslam kültürünü ne vakit sebep olarak göstersem tepki ve eleştiri alıyorum. ama işin gerçeğinde islam var. islam ve batı birbirinden apayrı iki kutuptur. ya islam'ı alacaksın ya da islamdan vazgeçeceksin. eski bir dindar olarak bunun farkında olan biriyim. islam ve batı kültürü bi arada olamaz. ikisini bir araya getirmeye çalıştığın vakit almanya'daki gurbetçi çocuklarının hayatı gibi olur kültürün. ne alman ne de türk..ortaya karışık apaçi: )

   Sil
 2. Acı tecrübe yaşamadım ama şahit oldum bir çok maddeye..Bu konularda gözlemciyimdir genelde..

  Margot'tun sahip oldukları tabiki de kendiliğinden özgünleşen karaktere oturan cinsten özellikler bu yüzden aşık olunası: )

  İnan 15. maddeyi de anlattığım gibi kısıtlı yaşamak isterdim o da olmadı: ) Sebebi, namusuna düşkün hiç bir kişiyle ilişkiye girmemiş olmamdır.

  YanıtlaSil
 3. kezbanın günlüğü volume #1
  mmmm sevgili günlük herkes beni beğeniyooo. anlamıyor ne var ki bende. sanki adriana lima'yım. daral geldi artık sıkıldım ilgiden. ayaklarımı yerden kesecek birini istiyorum artık. ben aşık olayım istiyorum. herkes bana çok güzelsin diyo günlük ama ben mutlu değilim:( markete gidiyorum bana bakıyolar. okula gidiyorum erkekler teklif ediyo, alışverişe çıkıyorum reyon görevlisi çocuk bana aşık oluyo, feysi açıyorum erkekler mesaj atmış hep..uff daraldım artık be günlük..bu kadar güzelim madem neden mutlu değilim ben..


  :))) ilk defa kendi yazdıklarıma gülüyorum..kezbanmıyım neyim. neyse..tabi burada gerizekalı türk apaçilerini de kızmıyor değilim..bu ne ilgidir bırakın artık şu kızın yakasını..

  YanıtlaSil
 4. Kezban birde yalancı anlamına geliyor.

  YanıtlaSil
 5. heheheh kezbana gel hahayt. ne komik la.

  bak her kadın iltifat ister bu maddeyi kezbanlıktan saymayaluım bence.analarınız aklınıza düşsün.:)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bu asırlardır değişmemiştir..kadın ilgi bekler erkek de o ilgiyi gösterir ve perde kapanır sevişirler.p

   Sil
 6. onderakca@msn.com2 Şubat 2013 16:31

  15. madde diger tüm maddelerin bir sonucu. Ama sonuç sebep olabilir bir kezban için. Özet oalrak tamamen 16. madde sonrası yorumlar Kezban'ı anımlıyor. En iyisi uzak durmak. Eğer bir kız sizi çekiyorsa ve halen Kezban'lığı seni rahatsız ediyorsa, o erkeğinde içinde bir Kezban olduğu durumu olabilir. Uzak durmak en iyi çözümdür.

  YanıtlaSil
 7. nasıl kezban olunur madde 24... :))) baya baya kendine haiz koşulları varmış bu işin... ulan kezban !!! yine mi?

  YanıtlaSil
 8. kezban olunmaz kezban doğulur.

  YanıtlaSil
 9. allah düşmanımın başına vermesin..

  YanıtlaSil
 10. Kezban , Leyla gibi saf kız yaftasıdır ama bu günlerde paçozluk anlamına geliyor.

  YanıtlaSil
 11. bunu tanımlayan arkadaş ve yorum yapan diğer arkadaşlar. belaltından başka hiiçbir şey aklınıza gelmiyor sizin ayıp denen bir şey var. bu terime da bu tanımı uyduran da sizsiniz. İslam ve batı kültüründen bahsedip,Kuran-ı Kerim'de bahsi geçen (ki anlamı ne olursa olsun.) bir isme böylesine iğrenç anlamlar yüklemek hangi kültüre giriyor? birincisi tanımların içerisindeki o iğrenç maddeleri çıkartmak üzere insanları bu şekilde kalıba koyan da sizlersiniz., sizi tatmin eden kızlar ahlaksız, islama uygun olana da geri kafalı,dar görüşlü..size göre.arda kalanlarsa kezbanmış. Anadolu'nun insanı denince akla ne sizin gibileri ne de bahsi geçenler gibi kişiler gelmez. neymiş efendim islam temel nedenmiş.. Ulan nasıl bir fikir buhranıdır sizinkisi anlamıyorum. Kendinizce avrupai takılıp böyle saçma salak terimlere olmadık anlamlar yüklersiniz. sonra neslin önde gelenleri de akımı başlatır. Amaç ne birilerini dışlamak mı,adam yerine koymamak mı.. eğer öyleyse kardeşim bireysel yaklaşacaksın herkese o öyledir bu da böyle deyip geçeceksin anlam yükleyip genelleme yapmayacaksın. bu arada son olarak insan aşağılık kompleksine girmişse etrafındakileri bu şekilde kalıplara koyar. Önce kendi psikolojini düzeltmeni tavsiye ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kendini sakınan dinini yaşayanlara saygımız sonsuz. zaten onlar asla halvet halinde olmazlar. burada tanımladığımız arkadaşlar bazı kişilerin "gösterip de elletmeyenler"idir. bunu islam'a bağladık çünkü bu kişilerin içinde bulunduğu toplum az da olsa İslam kültürünü barındırıyor. hal böyle olunca gösteriyor ama elletmeye çekiniyor. dini bütün kardeşlerimize saygımız sonsuz tabi. kezbanlara da saygımız sonsuz..rica ederim..

   Sil
 12. Ne kadar saçma fikirlerde olduğunuzu anlamışsınızdır. Anlamadığım şey ise bunu İslam ile nasıl bağdaştırırsın? Zaten eski dindar olduğunu söylüyorsun bence bu saçmalık neden mi çünkü dinde şüphe, eski-yeni tartışması yoktur. Sende olmuş eski dindar. Çok merak ettim. Acaba o anlattığın kızlar karşına çok çıkmış olmalı ki sen bu yazıyı yazma gereği duymuşsun. Ayıp gerçekten yaptığın ve bunun suçlusunun din ve Arap kökeni göstermen ayrı bir saçmalık. Ben o dediğin kızlara rastlamadım ve bunu okuyan her kız en az bir madde de kendine anlam çıkarır. Bakımsızlık , geri kafalılık= Kezbanlık mı? tabi sizde her gördüğünüz kızı yatağa atma düşüncesi olduğu için buna şaşmamak gerek. Eğer bir daha İslam kelimesini senin saçma sapan düşüncelerinde görürsem dua edeceğim Allah'a sana bir KEZBAN yollasın! Kim bilir belki zamanında aşık olduğun kişi bir kezbandır :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aşık olduklarım değil de çekici bulduklarım bazen kezban olabiliyorlar..

   Sil
 13. Arkadaş adam ne güzel saygı çerçevesinde anlatmış.bende dindar bir insanım lakin gösteripde elletmemek nedir yaa? Kendini üstün görmek falan? Ya hani erkeklerin nefis açısından kadınlardan farklı olduğu bir gerçek lakin bu kızlar nefislerine sahip olamayanlardır. Gerçekten saçma ve kibirli kişilikleri vardır.ayrıca küfürbaz ve ahlaksızlardır. bu kabul edilmelidirki bu semptonlar aşırı baskıcılığın bir sonucudur.

  YanıtlaSil

yorumlarınız 'abazanlar üst kurulu'nda onaylandıktan sonra yayınlanacaktır. ayrıca yorum yazdıktan sonra takip etmek için 'e-posta yoluyla abone ol' bağlantısına tıklayacaksın.